Facebook'ta Paylaş Paylaş

FURKAN DOĞAN KİMDİR?

DOĞUM TARİHİ VE YERİ 20.10.1991 New York
UYRUĞU Amerika Birleşik Devletleri

20 Ekim 1991 tarihinde ABD’nin New York eyaleti Troy şehrinde dünyaya geldi.

1993 yılında ailesi ile birlikte Türkiye’ye döndü ve Kayseri’de yaşamaya başladı.

1997-1998 Eğitim-öğretim yılında okul öncesi eğitim (anaokulu) için Namık Kemal İlköğretim okuluna devam etti.

Sekiz yıllık ilköğretim eğitimini 1998-2006 yılları arasında devam ettiği Besime Özderici İlköğretim okulunda tamamladı.

2006 yılında girdiği Anadolu ve Fen Lisesi giriş sınavları sonucu Sami Yangın Anadolu Lisesini kazandı. Burada 9. sınıf eğitimini tamamladı. Ardından burslu olarak Özel Hisarcıklıoğlu Fen Lisesi’ne geçiş yaparak 10, 11 ve 12. sınıflara bu okulda devam etti.

ABD’de doğmuş olması nedeniyle ABD vatandaşı olan Furkan, lise son sınıf öğrencisi iken, üniversite eğitimi için 9 Mayıs 2010 tarihinde yabancı uyruklu öğrencilerin girdiği YÖS sınavına girdi ve hedefi olan Tıp Fakültesini kazanacak yüksek bir puan aldı.

Bu arada lise son sınıf derslerini de tamamlayan ve mezun durumuna gelen Furkan, bu sırada İsrail tarafından Gazze’ye uygulanan insanlık dışı ablukayı kırmak ve Gazze’ye insani yardım götürmek üzere IHH İnsani Yardım Vakfı tarafından “Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım” sloganıyla organize edilen yardım filosuna katılmak üzere başvuruda bulundu. Uzun ve ısrarlı takibi sonucu, yardım filosuna Kayseri’den katılacak 9 yardım gönüllüsü arasına adını yazdırmayı başardı.

24 Mayıs 2010 tarihinde Kayseri’den ikindi namazı sonrası düzenlenen uğurlama töreni ile Antalya’ya yolcu edildi. 27 Mayıs 2010 tarihinde Antalya’da toplanan diğer yardım gönüllüleri ile birlikte İstanbul’dan yola çıkan Mavi Marmara gemisine bindi. Dünyanın 32 farklı ülkesinden yaklaşık 700 yardımsever gönüllü ile birlikte Gazze’ye insani yardım götürmek üzere 1 yolcu gemisi ve 6 yük gemisinden oluşan yardım filosu 28 Mayıs 2010 tarihinde Antalya’dan demir aldı. Akdeniz’in uluslararası sularında seyreden yardım filosuna İsrail askerleri tarafından yapılan insanlık dışı saldırı sonucu 31.05.2010 tarihinde şehit oldu. Diğer 8 şehit ile birlikte cenazesi 02 Haziran 2010 tarihinde Türkiye’ye getirildi, toplu cenaze namazları 3 Haziran 2010 tarihinde İstanbul Fatih Camii’nde kılındı. 4 Haziran 2010 tarihinde Kayseri Hunat Camii’nde kılınan cenaze namazından sonra, Kayseri’nin Talas ilçesinde Reşadiye Mezarlığına defnedildi.
Furkan Kimdir?


FURKAN'I BABASI ANLATIYOR...

Soruyorlar babasına (Yrd.Doç.Dr.Ahmet DOĞAN, Erciyes Üniversitesi) Furkan'ı anlatır mısınız diye, babası anlatıyor:

"Furkan, çok ince ruhlu, yardımsever, cömert, daima güleryüzlü ve mütevazi bir çocuktu. Çocuktu diyorum, bizim evimizin en küçüğü olduğu için. Yoksa, yaşına göre çok olgundu. Çok tertipli ve düzenliydi.

Bir yaz tatilinde giitiğimiz şehirlerden birinde caddelerin ve asfaltların çok kötü olduğunu görünce, o küçük yaşına rağmen kızmış, ben büyüyünce tüm bunları düzeltecem demişti.

Giyimine ve temizliğine çok dikkat ederdi. Büyüklerine çok saygılıydı. Asla kimseyi kırmaz, kaba söz ve davranışı olmazdı. İkram etmeyi, hizmet etmeyi çok severdi. Çok edepliydi, yüksek sesle dahi konuşmazdı.

Yardımseverliği ise apayrıydı. Yaptığı yardımları asla dillendirmez, gizli yapar, bizler sonradan başkalarından duyardık. Harçlıklarının çoğunu yardımlarda kullanır, hayır yerlerine bağışlardı. Yaklaşık 3 ay önce okulunda alt sınıftan bir kız öğrenci Gazze için yardım toplamak istemiş ve en fazla yardımı toplayabilmem için yanıma öyle birisini almam lazım ki demiş, hem kızlar hem erkekler tarfından sevilen biri olsun demiş ve Furkan'a gitmiş, birlikte toplamışlar yardımı. Kendisinin söylediğine göre toplanan yardım beklediğinden çok çok çok fazla olmuş. Gerçekten arkadaşları tarafından çok sevilirdi. Alt sınıflardaki çocuklara da derslerinde yardım edermiş okulda.

Gösterişten uzak durur, önplanda olmayı sevmezdi. Ahlaken gerçekten çok müstesna bir çocuktu, onu tanıyan birinin Furkan'dan ayrılığa dayanması, kabullenmesi gerçek çok zor.

Gülen yüzü, davranışları ve muhabbeti ile tanıyan herkese huzur verirdi. Kimseyi kırmaz, incitmez, başkalarına yardım ve hizmeti her önplanda tutardı.

Yaz okulunda kurs alan öğrencilere hizmet edecek gönüllü arandığında Furkan ordaydı ve bir yaz boyunca temizlik, yemek servisi, bulaşık gibi aklınıza gelebilecek her konuda hizmet etmişti. Çok yoruluyordu, akşamları bitgin vaziyette eve geliyordu ama vazgeçmemişti. Hatta böyle canla başla hizmet ettiğini görenler, oradaki hizmetli kadının oğlu zannedip harçlığını çıkarmak için çalıştığını zannetmişler, sonradan işin aslını öğrenince çok şaşırmışlar."

Daha sonra devam edecek.


"Bugün Furkanımızın 20. Doğum günü. 20.10.2010. Çok da güzel ve uyumlu görünüyor ...rakamlar 20102010. Sen de öyleydin. Her zaman güzel, her zaman uyumlu. Her zaman edepli ve hayalı. Her zaman güleç ve huzurlu, cömert ve yardımsever, vakur ve olgun... Ve biliyoruz ki her zaman yanımızdasın. Rabbim şehadetini kabul etsin inşallah. Kalplerde sevgin hep taze... Unutulmayacağından emin ol yavrum. Nice yıllara Furkanım..."
Ahmet DOĞAN
20.10.2010

ANASAYFA | sehitfurkandogan@yahoo.com | sehitfurkandogan@hotmail.com | sehitfurkandogan@gmail.com